40PR-0.75-72
DigiKey Part Number
1067-40PR-0.75-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
40PR-0.75-72
Description
TAPE ANTISTATIC 3/4"X72YDS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Antistatic Tape Polymer Adhesive 0.75" (19.05mm) 3/4" X 216' (66.0m) 72 yds
Category
Thickness - Adhesive
0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Manufacturer
3M (TC)
Thickness - Backing, Carrier
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Series
Width
0.75" (19.05mm) 3/4"
Packaging
Bulk
Length
216' (66.0m) 72 yds
Part Status
Active
Temperature Range
266°F (130°C) Max
Tape Type
Antistatic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Polymer
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Polyester Film
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Thickness
0.0022" (2.2 mils, 0.056mm)