9495MPSQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-9495MPSQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9495MPSQ-12(6)
Description
TAPE DBL SIDED CLR 12"X12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic, 200MP Adhesive Clear 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0028" (2.8 mils, 0.071mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
Clear
Part Status
Active
Usage
Holding, Joining, Mounting
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic, 200MP
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Polyester Film
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Thickness
0.0057" (5.7 mils, 0.145mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0029" (2.9 mils, 0.074mm)