M3BBA-6006R
DigiKey Part Number
M3BBA-6006R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M3BBA-6006R
Description
IDC CABLE - MSR60A/MC60M/MSR60A
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
3M
Features
Strain Relief
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
60
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)