MP2-H024-41S1-S-LR
DigiKey Part Number
3M5499-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP2-H024-41S1-S-LR
Description
CONN HEADER FUTUREBUS+ 24POS PCB
Customer Reference
Detailed Description
24 Connector Header, Male Pins Through Hole Beige Futurebus+®
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
3M
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Solder
Packaging
Tube
Features
Board Guide, Mating Guide
Part Status
Obsolete
Contact Finish
Gold
Connector Usage
Backplane
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Connector Type
Header, Male Pins
Color
Beige
Connector Style
Futurebus+®
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions
24
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch
0.079" (2.00mm)