TPL820F33-ST4R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPL820F33-ST4R |
Description | IC REG LIN 3.3V 180MA SOT-223-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA SOT-223-3 |
EDA/CAD Models | TPL820F33-ST4R Models |
Category | Voltage Dropout (Max) 0.72V @ 180mA |
Mfr | Current - Output |
Series | Current - Quiescent (Iq) 5 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 75dB ~ 65dB (100Hz ~ 10kHz) |
Part Status Active | Control Features Current Limit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 42V | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package SOT-223-3 |