GEN4-FT812-43T
DigiKey Part Number
1613-GEN4-FT812-43T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-FT812-43T
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT - 4.3"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive TFT - Color SPI 4.3" (109.22mm) 480 x 272
Category
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Viewing Area
106.00mm W x 69.30mm H
Packaging
Box
Backlight
LED
Part Status
Active
Dot Pixels
480 x 272
Display Type
TFT - Color
Interface
SPI
Display Mode
Transmissive
Controller Type
FT812
Touchscreen
Resistive
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H