GEN4-IOD-28T
DigiKey Part Number
1613-1380-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-IOD-28T
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Wi-Fi 2.8" (71.12mm) 240 x 320
EDA/CAD Models
GEN4-IOD-28T Models
Category
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)
Viewing Area
43.20mm W x 57.60mm H
Series
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
240 x 320
Interface
Wi-Fi
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Dot Pitch
0.18mm W x 0.18mm H