AFAC5867-S698
DigiKey Part Number
535-14688-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFAC5867-S698
Description
RF ANT 4G/LTE FLEX PRINTED
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA 4G, LTE PCB Trace U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 Adhesive
Category
Antenna Type
PCB Trace
Manufacturer
Abracon LLC
Number of Bands
2
Series
VSWR
2
Packaging
Bulk
Gain
2dBi
Part Status
Active
Termination
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
RF Family/Standard
Cellular
Mounting Type
Adhesive
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (2GHz ~ 3GHz)
Height (Max)
0.008" (0.20mm)
Frequency (Center/Band)
829MHz, 2.2GHz
Applications
4G, LTE
Frequency Range
698MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.69GHz