ACS732KLATR-75AB-T
DigiKey Part Number
620-ACS732KLATR-75AB-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS732KLATR-75AB-TCT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS732KLATR-75AB-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS732KLATR-75AB-T
Description
CURRENT SEN HE/DIFF 75A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 75A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Linearity
±1%
Mfr
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Response Time
200ns
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
35mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Bidirectional
Sensitivity
26.6mV/A
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Frequency
1MHz