ACS770ECB-200U-PSF-T
DigiKey Part Number
620-ACS770ECB-200U-PSF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS770ECB-200U-PSF-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 200A 5-CB
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 5-CB Formed Leads, PSF
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±0.6%
Series
Voltage - Supply
5V
Packaging
Tube
Response Time
4.6µs
Part Status
Not For New Designs
Current - Supply (Max)
15mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Polarization
Unidirectional
Package / Case
5-CB Formed Leads, PSF
Sensitivity
20mV/A
Base Product Number
Frequency
DC ~ 120kHz