AZ2280-1C-24AF
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1C-24AF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1C-24AF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Must Release Voltage
4.8 VAC
Operating Temperature
-55°C ~ 60°C
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
20 A
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Coil Resistance
100 Ohms
Coil Current
240 mA