TJ0451530000G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Phoenix Contact
In Stock: 21 435
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
Similar
In Stock: 23
In Stock: 54
In Stock: 40
On Shore Technology Inc.
4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
TJ04515300000G
TJ04515300000G
TJ0451530000G
DigiKey Part Number
1818-TJ0451530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ0451530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - mm²
1-2.5mm²
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
4
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
4
Screw Size
M3
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Wire Strip Length
7-8mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper Alloy
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Housing Material
Thermoplastic Resin
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Current - UL
12 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V