BTFW20P-3SSTGE4LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-BTFW20P-3SSTGE4LFTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BTFW20P-3SSTGE4LF |
Description | CONN PLUG 20POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BTFW20P-3SSTGE4LF Models |
Category | Pitch 0.039" (1.00mm) |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Number of Rows 2 |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Height Above Board 0.295" (7.50mm) |