77315-101-07LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 7 position 0.100" (2.54mm)
77315-101-07LF
DigiKey Part Number
77315-101-07LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77315-101-07LF
Description
CONN HEADER R/A 7POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
77315-101-07LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.225" (5.72mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.101" (2.57mm)
Series
Insulation Height
0.094" (2.40mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact