HFW10S-2STE1HLF
DigiKey Part Number
609-HFW10S-2STE1HLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-HFW10S-2STE1HLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-HFW10S-2STE1HLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW10S-2STE1HLF
Description
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFW10S-2STE1HLF Models
Category
Height Above Board
0.209" (5.30mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Cable End Type
Straight, Tapered
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Housing Color
Black
Termination
Solder
Mating Cycles
30
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm