AT13-12PA-R015 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 889-AT13-12PA-R015-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AT13-12PA-R015 |
Description | AIPX AT HEADER THERMOPLASTIC 1X1 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 12 position |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AT13-12PA-R015 Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Fastening Type Latch Holder |
Series | Contact Length - Post 0.180" (4.57mm) |
Packaging Box | Contact Shape Circular |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Tin |
Connector Type | Contact Finish - Post Tin |
Contact Type Male Pin | Contact Material Copper Alloy |
Number of Positions | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Features Mounting Flange, Sealed |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Current Rating (Amps) 13A |