AT13-36PABC-BM03
DigiKey Part Number
889-AT13-36PABC-BM03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT13-36PABC-BM03
Description
AIPX AT HEADER THERMOPLASTIC 3X1
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 36 (12 x 3) position
EDA/CAD Models
AT13-36PABC-BM03 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Packaging
Box
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Mounting Flange, Sealed
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
13A