RTS714ND19S0332
DigiKey Part Number
889-RTS714ND19S0332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTS714ND19S0332
Description
CONN RCPT FMALE 19P GOLD SOLDER
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
EDA/CAD Models
RTS714ND19S0332 Models
Features
Board Lock
Number of Positions
19
Shielding
Shell Size - Insert
14-19
Current Rating (Amps)
7.5A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C