RTS716ND26S0332
DigiKey Part Number
889-RTS716ND26S0332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTS716ND26S0332
Description
CONN RCPT FMALE 26P GOLD SOLDER
Detailed Description
26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
EDA/CAD Models
RTS716ND26S0332 Models
Features
Board Lock
Number of Positions
26
Shielding
Shell Size - Insert
16-26
Current Rating (Amps)
7.5A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C