ADP172CB-1.8-EVALZ
DigiKey Part Number
ADP172CB-1.8-EVALZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP172CB-1.8-EVALZ
Description
EVAL BOARD FOR ADP172
Detailed Description
ADP172 - 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
300mA
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Input
1.6V ~ 3.6V
Packaging
Box
Regulator Type
Positive Fixed
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
ADP172
Voltage - Output
1.8V