ADP2166ACPZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
ADP2166ACPZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP2166ACPZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP2166ACPZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP2166ACPZ-3.3-R7
Description
IC REG BUCK 3.3V 6A 24LFCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 6A 24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
250kHz ~ 1.4MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
24-LFCSP (4x4)
Voltage - Input (Min)
2.7V