ADP2302ARDZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADP2302ARDZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP2302ARDZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP2302ARDZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP2302ARDZ-3.3-R7
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP2302ARDZ-3.3-R7 Models
Category
Voltage - Input (Max)
20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
700kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage - Input (Min)
3V