ADPL40502AUJZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADPL40502AUJZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADPL40502AUJZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADPL40502AUJZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADPL40502AUJZ-3.3-R7
Description
ULTRA-LOW NOISE 200MA LDO
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
ADPL40502AUJZ-3.3-R7 Models
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Current - Supply (Max)
390 µA
PSRR
70dB ~ 55dB (10kHz ~ 100kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 200mA