LT1965EDD-1.5#PBF
DigiKey Part Number
LT1965EDD-1.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1965EDD-1.5#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.1A 8-DFN
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1A 8-DFN (3x3)
EDA/CAD Models
LT1965EDD-1.5#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.1 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
40 mA
Packaging
Tube
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
8-DFN (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.49V @ 1.1A