ASUB-277-37TP26
ASUB-277-37TP26
ASUB-277-37TP26
DigiKey Part Number
AE10963-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASUB-277-37TP26
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37, 37 Position D-Sub - Stacked Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASUB-277-37TP26 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2, 2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C); 4 (DC, C)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C