0ZRC0090FF2E | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0ZRC0090FF2E |
Description | PTC RESET FUSE 90V 900MA RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 90V 900 mA Ih Through Hole Radial, Disc |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0ZRC0090FF2E Models |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 200 mOhms |
Manufacturer Bel Fuse Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 470 mOhms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q200 |
Type Polymeric | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Max 90V | Package / Case Radial, Disc |
Current - Hold (Ih) (Max) 900 mA | Size / Dimension 0.461" L x 0.122" W (11.70mm x 3.10mm) |
Current - Trip (It) 1.8 A | Height - Seated (Max) 0.622" (15.80mm) |
Current - Max 40 A | Lead Spacing 0.201" (5.10mm) |