0ZRE0125FF1A
DigiKey Part Number
5923-0ZRE0125FF1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRE0125FF1A
Description
PTC RESET FUSE 240V 1.25A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V 1.25 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZRE0125FF1A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
170 mOhms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
440 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
240V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Size / Dimension
0.835" Dia x 0.209" T (21.20mm x 5.30mm)
Current - Trip (It)
2.5 A
Height - Seated (Max)
1.079" (27.40mm)
Current - Max
12.5 A
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)