LDT2400-72
DigiKey Part Number
179-2923-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDT2400-72
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 72V 2400W
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 72V 33A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDT2400-72 Models
Category
Current - Output (Max)
33A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
2400W
Series
Voltage - Isolation
4.2 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
93%
Input Type
AC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
AC Voltage - Input
340 ~ 550 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
3.98" L x 9.17" W x 6.30" H (101.0mm x 233.0mm x 160.0mm)
Voltage - Output 1
72V