SWI24-24-N-P5R
SWI24-24-N-P5R
CUI IEC 62368-1 Adapters | Digi-Key Daily
SWI24-24-N-P5R
DigiKey Part Number
179-SWI24-24-N-P5R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI24-24-N-P5R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
SWI24-24-N-P5R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Size / Dimension
2.83" L x 1.34" W x 2.05" H (72.0mm x 34.0mm x 52.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CCC, CSA, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
24V
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
1A
Weight
0.327 lb (148.32 g)
Power (Watts)
24 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)