SWI6D-12-N-P5
DigiKey Part Number
179-SWI6D-12-N-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI6D-12-N-P5
Description
AC-DC, 12 VDC, 0.50 A, SW, WALL-
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
SWI6D-12-N-P5 Models
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.17" L x 0.95" W x 1.40" H (55.1mm x 24.1mm x 35.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cULus, FCC
Current - Output (Max)
500mA
Standard Number
Power (Watts)
6 W