V7809-500
DigiKey Part Number
179-V7809-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V7809-500
Description
DC DC CONVERTER 9V 4.5W
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 9V 500mA 11V - 32V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V7809-500 Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
4.5 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OTP, SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
95%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
11V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
32V
Size / Dimension
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.5mm x 10.2mm)