MPC5HDW12.0
MPC5HDW12.0
MPC5HDW12.0
DigiKey Part Number
492-1556-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC5HDW12.0
Description
LED PNL IND RED DIFF 5MM LEADS
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Diffused 45° 2V 30mA Wire Leads - 12" (304.80mm)
EDA/CAD Models
MPC5HDW12.0 Models
Category
Current
30mA
Panel Cutout Dimensions
0.32" (8.13mm)
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Millicandela Rating
25mcd
Lamp Color
Red
Wavelength - Peak
625nm
Lens Color
Red
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Voltage
2V