3224G-1-104E
DigiKey Part Number
3224G-1-104ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3224G-1-104ECT-ND - Cut Tape (CT)
3224G-1-104EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3224G-1-104E
Description
TRIMMER 100K OHM 0.25W GW SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3224G-1-104E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
100 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.181" x 0.138" Face (4.60mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%