3296Z-1-503
DigiKey Part Number
118-3296Z-1-503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296Z-1-503
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3296Z-1-503 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.395" x 0.190" Face (10.03mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%