3329H-1-502 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 1 374
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 3 322
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 13
5 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3329H-1-502
DigiKey Part Number
3329H-502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3329H-1-502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3329H-1-502 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
5 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Round - 0.250" Dia (6.35mm)
Tolerance
±10%