MF-NSMF175-2
DigiKey Part Number
118-MF-NSMF175-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-NSMF175-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-NSMF175-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-NSMF175-2
Description
1206 POLYMER PTC 1.75A/6V
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.75 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
85 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
6V
Current - Hold (Ih) (Max)
1.75 A
Size / Dimension
0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Current - Trip (It)
3.5 A
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)
Current - Max
100 A