MF-PSML110/12-2
DigiKey Part Number
MF-PSML110/12-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-PSML110/12-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-PSML110/12-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-PSML110/12-2
Description
PTC RESET FUSE 12V 1.1A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 1.1 A Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-PSML110/12-2 Models
Category
Time to Trip
300 ms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
210 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0805 (2012 Metric), Concave
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Current - Max
50 A