MF-SMDF150-2
DigiKey Part Number
MF-SMDF150-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-SMDF150-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-SMDF150-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-SMDF150-2
Description
PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2018
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.5 A Ih Surface Mount 2018 (5045 Metric), Concave
EDA/CAD Models
MF-SMDF150-2 Models
Category
Time to Trip
800 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
170 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
2018 (5045 Metric), Concave
Voltage - Max
15V
Size / Dimension
0.200" L x 0.180" W (5.08mm x 4.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Trip (It)
3 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A