MF-USHT075KX/24-2
DigiKey Part Number
118-MF-USHT075KX/24-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-USHT075KX/24-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-USHT075KX/24-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-USHT075KX/24-2
Description
PTC RESET FUSE 24V 750MA 1210
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 750 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
100 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
680 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
24V
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Size / Dimension
0.135" L x 0.110" W (3.43mm x 2.80mm)
Current - Trip (It)
2.25 A
Thickness (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Max
20 A