MOV-14D470K
DigiKey Part Number
MOV-14D470K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D470K
Description
VARISTOR 47V 1KA DISC 14MM
Detailed Description
47 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
MOV-14D470K Models
Category
Current - Surge
1 kA
Energy
10J
Capacitance @ Frequency
4300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
42 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
52 V