RL895-101K-RC
DigiKey Part Number
RL895-101K-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL895-101K-RC
Description
FIXED IND 100UH 900MA 190 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 190mOhm Max Radial, Vertical Cylinder (Open)
EDA/CAD Models
RL895-101K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
25 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
4MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.307" Dia (7.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)