SMCJ300A
DigiKey Part Number
SMCJ300ABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ300ABBCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ300ABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ300A
Description
TVS DIODE 300VWM 486VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
486V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ300A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
335V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
486V