SRP4020FA-1R0M
DigiKey Part Number
SRP4020FA-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4020FA-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4020FA-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4020FA-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 11A 11.7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 11 A 11.7mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP4020FA-1R0M Models
Category
DC Resistance (DCR)
11.7mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
56MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Saturation (Isat)
5.4A