SRP4030FA-1R0M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
CODACA
In Stock: 1 673
Datasheet
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 11 A 10.1mOhm Max Nonstandard
SRP4030FA-1R0M
DigiKey Part Number
SRP4030FA-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4030FA-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4030FA-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4030FA-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 11A 10.1 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SRP4030FA-1R0M Models
Category
DC Resistance (DCR)
10.1mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
58MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.8A