SRP4030FA-3R3M
DigiKey Part Number
SRP4030FA-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4030FA-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4030FA-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4030FA-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 6.6A 28.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.6 A 28.6mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP4030FA-3R3M Models
Category
DC Resistance (DCR)
28.6mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
28MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.8A