SRP6060FA-220M
DigiKey Part Number
SRP6060FA-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6060FA-220MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6060FA-220MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6060FA-220M
Description
FIXED IND 22UH 5A 60.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5 A 60.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP6060FA-220M Models
DC Resistance (DCR)
60.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
10MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.6A