SRP7050TA-470M
DigiKey Part Number
SRP7050TA-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP7050TA-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP7050TA-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7050TA-470M
Description
FIXED IND 47UH 1.9A 330 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.9 A 330mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP7050TA-470M Models
Category
DC Resistance (DCR)
330mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.7A