SRR1050A-6R8Y
DigiKey Part Number
SRR1050A-6R8YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1050A-6R8YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1050A-6R8YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1050A-6R8Y
Description
FIXED IND 6.8UH 5.4A 19 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.4 A 19mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1050A-6R8Y Models
DC Resistance (DCR)
19mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
27MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
5.4A