SRR4028-2R7Y
DigiKey Part Number
SRR4028-2R7YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR4028-2R7YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR4028-2R7YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR4028-2R7Y
Description
FIXED IND 2.7UH 2.35A 30 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.35 A 30mOhm Max 1919 (4848 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR4028-2R7Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Series
Q @ Freq
8.64 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
92MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1919 (4848 Metric)
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.8A