DP-1561-01A
DigiKey Part Number
2005-DP-1561-01A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DP-1561-01A
Description
IPS DISPLAY 15.6 INCH (1920*1080
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) IPS (In-Plane Switching) I2C, LVDS 15.6" (396.24mm) 1920 x 1080
Category
Viewing Area
345.20mm W x 194.20mm H
Manufacturer
Bridgetek Pte Ltd.
Backlight
LED
Packaging
Box
Dot Pixels
1920 x 1080
Part Status
Active
Interface
I2C, LVDS
Display Type
IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
15.6" (396.24mm)
Dot Pitch
0.18mm W x 0.18mm H